water drops on glass
WIN-BAU

WIN-BAU

BUĎ SI ISTÝ, ŽE S OKNAMI WIN-BAU SI VYHRAL!

Trápi vás rosenie okien? Zabráňte mu

Rosenie okien nie je len estetickým problémom. Na miestach, kde sa hromadia kvapôčky vody, sa bez jej pravidelného utierania po čase začnú tvoriť plesne. Roseniu okien sa však dá zabrániť. Ako? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

Prečo sa okná rosia

Relatívna vlhkosť v byte je medzi 45 – 55 %. Rosenie okien vzniká na mieste stretu teplého, vlhkého vzduchu s chladným povrchom. Keď sa vlhkosťou nasýtený vzduch sa na skle okien stretne s teplotou pod hranicou rosného bodu, nedokáže udržať vodnú paru a skondenzuje sa. K roseniu môže pritom dochádzať z vonkajšej strany, medzi sklami okna aj vnútornej strany okien.

Rosenie z vonkajšej strany — plastové okno môže byť zarosené zvonku, ak sa vonkajší vzduch pri východe slnka ohreje rýchlejšie, ako sklo. Toto rosenie je znakom kvality okien, ktoré zabraňujú stratám tepla, ohrievaniu tabule skla aj prieniku vlhkosti dovnútra.

Rosenie vo vnútri okien — rosenie vo vnútri okien signalizuje vadu, ktorú by ste mali reklamovať. Znamená to, že priestor medzi sklami nie je hermeticky uzatvorený.

Rosenie zvnútra — ak je plastové okno zarosené z vnútornej strany, znamená to, že je v miestnosti vysoká vlhkosť. V niektorých prípadoch je problém v tom, že plastové okná zle tesnia a dochádza k výmene teplého vzduchu s chladným vzduchom zvonku. Väčšinou je však príčinou nedostatočné vetranie.

môžete si na pomoc zavolať odborníkov, ktorí ich nastavia za vás. Znakom, ktorý si ľahko všimnete, je poškodený profil. Niektoré poškodenia sa dajú opraviť, nie vždy je to však možné.

Prefukovanie okien nielenže nie je príjemné, ale navyšuje aj vaše výdavky na energie. Znamená to, že plastové okná si už neplnia svoju funkciu a neustále tepelné úniky musíte nahrádzať vyšším výkonom kúrenia. Ak nepomohli drobné opravy, je načase zvážiť, či nepotrebujete nové plastové okná.

water drops on glass

Ako zabrániť roseniu okien

Už len to, že dýchame, zvyšuje vlhkosť vzduchu v domácnosti. Ďalšia vlhkosť vzniká počas varenia, žehlenia, sprchovania aj pri umývaní riadu. V novostavbách, kde boli pri stavbe domu použité vlhké procesy, je tiež potrebné počítať s postupným uvoľňovaním vlhkosti ešte 2 – 3 roky.

Aby sa plastové okná nerosili, je potrebné dbať na správne vetranie. V zimnom období vyvetrajte aspoň 3 x denne 5 – 10 minút cez otvorené okno. Nie je vhodné používať mikroventiláciu, aby ste zabránili únikom tepla. Riešením je tiež zvýšenie teploty vzduchu v miestnosti. Teplejší vzduch udrží viac vodných pár a zvýši sa tak aj teplota rosného bodu. Na jar a v lete vetrajte dlhšie.

Nepoužívajte široké parapetné dosky. Kvôli tomu, že sa by sa teplý vzduch nedostal až na sklo okna, na jeho spodnej časti by bola nižšia teplota. Teplému vzduchu zabraňujú preniknúť na sklo aj vnútorné žalúzie. Počas noci ich preto vytiahnite, čím zvýšite jeho teplotu.

Handyman in yellow uniform installs new window

Rosenie okna medzi sklami

Ak sa okno rosí v priestore medzi sklami, znamená to, že došlo k narušeniu jeho uzatvorenia a okná si už dostatočne neplnia svoju úlohu. Na kvalitnom okne sa rosenie medzi sklami nesmie objaviť. Tento priestor je pri výrobe naplnený plynom, ktorý zvyšuje ich schopnosť tepelnej izolácie. Ak sa tam dostane vlhkosť, plyn unikol von a tepelnoizolačné vlastnosti okna sa znížili.

Drops Of Rain On Glass On Glass Background

Niekoľko dôležitých rád

  • Veľké množstvo vlhkosti produkuje sušenie bielizne v interiéri. Ak máte problém s rosením okien, prípadne plesňami, je vhodné investovať do sušičky.
  • Vlhkosť produkujú tiež izbové rastliny a ich polievanie. Zmenšite preto ich počet. Vhodné je nemať ich uložené na parapete okna.
  • Na znižovanie vlhkosti je možné používať aj odvlhčovače, digestor a ventilátory.
Window

Ponúkame vám bezkonkurenčne najlepšie riešenia a najvýhodnejšiu cenovú ponuku!

www.winbau.sk   www.win-bau.sk

Zdielaj