Rosenie okien
WIN-BAU

WIN-BAU

BUĎ SI ISTÝ, ŽE S OKNAMI WIN-BAU SI VYHRAL!

Trápi vás rosenie okien? Zabráňte mu

Rosenie okien nie je len estetickým problémom. Na miestach, kde sa hromadia kvapôčky vody, sa bez jej pravidelného utierania po čase začnú tvoriť plesne. Roseniu okien sa však dá zabrániť. Ako? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

Prečo sa okná rosia

Ak sa v miestnosti zvýši vlhkosť, môže to spôsobiť rosenie okien. Ide o jav, pri ktorom sa na povrchu okna vytvárajú kvapky vody. Tento problém môže mať rôzne príčiny, ako sú nekvalitné tesnenia, nedostatočné vetranie, nadmerné vyparovanie z izbových rastlín a podobne. Preto je dôležité venujte pozornosť údržbe okien a riadne vetrať miestnosti, aby sa vlhkosť odvádzala von. Ak máte problém s rosením okien, odporúča sa zvážiť aj použitie odvlhčovačov alebo iných technických riešení na reguláciu vlhkosti v miestnosti.

Okná môžu byť rosené aj z vonkajšej strany, najmä v zimných mesiacoch, keď je teplota na vonkajšej strane nižšia ako vnútri miestnosti. To však neznamená, že sú okná vadné. V takom prípade stačí počkať, kým sa vonkajšia teplota zvýši alebo sa okná umyť.

Ak si neviete poradiť s opravou okien, odporúča sa kontaktovať odborníkov na opravu okien alebo na ich výmenu. V prípade vážnejších poškodení alebo porúch sa môže ukázať, že je nevyhnutná výmena okien. Je však dôležité si uvedomiť, že kvalitné okná majú dlhú životnosť a s pravidelnou údržbou a opatrným zaobchádzaním môžu slúžiť mnoho rokov.

water drops on glass

Ako zabrániť roseniu okien

Ak chcete zabrániť roseniu plastových okien, je dôležité dbať na správne vetranie miestností, aby sa vlhkosť odvádzala von a nezostávala v miestnosti. Ďalšie zdroje vlhkosti v miestnosti sú napríklad varenie, žehlenie, sprchovanie alebo umývanie riadu. Pri novostavbách, kde boli použité vlhké procesy, je potrebné počítať s postupným uvoľňovaním vlhkosti ešte 2 až 3 roky.

V zimnom období je dobré vyvetrať miestnosti aspoň trikrát denne po dobu 5 až 10 minút cez otvorené okno, aby sa zabránilo roseniu plastových okien. Nie je vhodné používať mikroventiláciu, aby ste zabránili úniku tepla. Riešením je tiež zvýšenie teploty vzduchu v miestnosti, čo udrží viac vodných pár a zvýši sa tak aj teplota rosného bodu. V jarnej a letnej sezóne je vhodné miestnosti vetrať dlhšie.

Ak máte široké parapetné dosky, môže sa stať, že teplý vzduch nedosiahne až na sklo okna a na jeho spodnej časti bude nižšia teplota. Preto sa odporúča nepoužívať príliš široké parapetné dosky. Teplému vzduchu tiež bránia preniknúť na sklo aj vnútorné žalúzie, preto je dobré ich počas noci vytiahnuť a tým zvýšiť teplotu vzduchu v miestnosti.

Handyman in yellow uniform installs new window

Rosenie okna medzi sklami

Ak sa okno rosí v priestore medzi sklami, znamená to, že došlo k narušeniu jeho uzatvorenia a okná už neplnia dostatočne svoju úlohu. Na kvalitnom okne sa rosenie medzi sklami nemá vyskytovať. Pri výrobe sa tento priestor napĺňa plynovou zmesou, ktorá zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti okna. Ak sa tam dostane vlhkosť, plyn unikol von a tepelnoizolačné vlastnosti okna sa znížia.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť rosenie okien medzi sklami, ako sú staré okná, poškodené tesnenie, nedostatočný vzduchový priestor medzi sklami alebo porucha zrážania pary. Ak sa rosenie medzi sklami objaví, odporúča sa kontaktovať odborníka na opravu okien. V niektorých prípadoch je však nevyhnutná výmena okien.

Je dôležité dbať na pravidelnú údržbu okien, aby sa predišlo problémom s rosením a zabezpečila sa ich optimálna funkčnosť. To zahŕňa kontrolu tesnenia, pravidelné čistenie a výmenu poškodených dielov. Správna starostlivosť o okná zabezpečuje ich dlhšiu životnosť a lepšiu účinnosť.

Drops Of Rain On Glass On Glass Background

Niekoľko dôležitých rád

  • Ak chcete zabrániť problémom s rosením okien a plesňami v interiéri, je dôležité aktívne znižovať množstvo vlhkosti v miestnosti. Sušenie bielizne v interiéri je zdrojom veľkého množstva vlhkosti, preto je vhodné investovať do sušičky, ktorá tento problém aktívne rieši. Ďalším zdrojom vlhkosti sú izbové rastliny a ich polievanie, preto je vhodné znížiť ich počet a umiestniť ich mimo parapetu okna, kde neprispievajú k roseniu okien.

    Na aktívne znižovanie vlhkosti v miestnosti je možné použiť rôzne technické riešenia, ako sú odvlhčovače, digestory a ventilátory. Odvlhčovače sú zariadenia, ktoré aktívne odstraňujú nadbytočnú vlhkosť z miestnosti a zlepšujú kvalitu vzduchu. Digestory a ventilátory zase aktívne zabezpečujú odvetrávanie miestnosti, ktoré pomáha odvádzať vlhkosť von a zlepšuje kvalitu vzduchu.

    Ak je vlhkosť v miestnosti veľmi vysoká, odporúča sa kombinovať tieto riešenia, aby sa dosiahol najlepší výsledok a zabránilo sa problémom s rosením okien a plesňami v interiéri. Aktívne znižovanie vlhkosti v miestnosti je dôležité pre udržanie zdravého prostredia v interiéri a prevenciu možných zdravotných problémov.

Window

Ponúkame vám bezkonkurenčne najlepšie riešenia a najvýhodnejšiu cenovú ponuku!

www.winbau.sk

Zdielaj

Copyright © 2022 WINBAU- All Rights Reserved

Otváracie hodiny:
Pondelok – Piatok 8 – 16

Telefón: 0911 800 003 Telefón: 0911 800 005 Telefón: 02/62414164
Email: info@win-bau.sk 

WINBAU-SERVIS spol. s r.o.
TECHNOPOL Bratislava
Kutlíkova 17
852 50 Bratislava